Co warto wiedzieć o Botoksie

efekt botox

Informacje podstawowe na temat botoksu (toksyn botulinowych)

Najbardziej spopularyzowaną metodą usuwania (lub uściślając wygładzania) zmarszczek jest zabieg wykorzystujący Botox. W celu wygładzenia zmarszczek kosmetyczka wstrzykuje niewielkie dawki preparatu pod skórę. Zabieg z użyciem Botoksu trwa około 30 minut wszystko zależy od ilości wybranych punktów do nakłucia.

Botox zatrzymuje impulsy nerwowe, które płyną z mózgu do wyselekcjonowanych tkanek mięśniowych, a to wpływa na zanik zmarszczek i fałd. Pierwsze wizualne różnice po zabiegu można dostrzec po upływie trzech dni. Botox pozawala cieszyć się pełnym efektem już po okresie tygodnia, co jest jego podstawową zaletą.

Jak to się zaczęło, czyli historia Botoksu

Botox został wypuszczony na rynek na początku lat 80 przez okulistów. Był wykorzystywany do wyleczenia zaburzeń związanych ze skurczem mięśni. W roku 2002 został on wprowadzony na rynek kosmetyczny. Co pozwoliło na spopularyzowanie zabiegów kosmetycznych pozwalających rozwiązać problemy ze zmarszczkami i bruzdami na czole. Obecnie trwa szereg badań, które mogą wpłynąć na powszechniejsze stosowanie Botox. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości pomoże on przy schorzeniach stawów, migrenach.

Szczegóły związane z samym zabiegiem

W przypadku usunięcia zmarszczek jednym z pierwszych pytań jest to odnoszące się do skuteczności Botoksu. Niweluje on zmarszczki o około 75-85% – trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że skuteczność zabiegu różni się w zależności od problemu pacjenta. Dodatkowo warto podkreślić, że raz wykonany zabieg z botoksem nie rozwiązuje problemu ze zmarszczkami raz na zawsze. Aby utrzymać efekt na dłużej należy planować kolejne zabiegi.

Sam zabieg jest niemal bezbolesny, dlatego do jego wykonania nie wykorzystuje się znieczulenia. Pacjent, któremu wstrzykuje się Botox może poczuć jedynie lekkie ukłucie podczas wkładania igły. Wybór miejsc do aplikacji preparatu jest bardzo istotny i znacząco przekłada się na efekt końcowy zabiegu. Dlatego też, konieczne jest wykonywanie zabiegu u doświadczonych specjalistów. Lekarz może podjąć decyzję o wstrzyknięciu Botoksu do pięciu razy w jeden mięsień.

Po zakończeniu zabiegu

Po zakończeniu zabiegu powinniśmy zadbać o ograniczenie ruchów mięśni, w które został zaaplikowany Botox. Jak już zostało wspomniane we wcześniejszym akapicie efekty zabiegu widoczne są przez określony czas. Po około 4-5 miesiącach, kiedy zaczniemy dostrzegać powrót zmarszczek powinniśmy powtórzyć zabieg.
Kiedy nie możemy stosować Botoksu

  • Podczas okresu (miesiączki)
  • W czasie ciąży
  • Gdy mamy uczulenie na albuminę ludzką
  • Gdy karmimy dziecko piersią
  • Jeśli zażywamy leki poprawiające rytm serca
  • Jeśli mamy zaburzenie układu nerwowego
  • Gdy cierpimy na chorobę mięśni, ALS, Alzheimer

Dodatkowo przed udaniem się na zabieg powinniśmy przeprowadzić rozmowę z lekarzem na temat leków, preparatów farmakologicznych jakie wykorzystujemy. Na pewno powinniśmy unikać zabiegów z Botoksem jeśli zażywamy takie leki jak: D-penicylamina, Aminochinolony, Aminoglikozydy, Sukcynylocholina, Tubokuraryna, Pankuronium, Galamina, Linkomycyna, Tetracyklina, Polimyksyna.

Niepożądane efekty Botoksu

Przez około cztery tygodnie po dokonaniu zabiegu może dochodzić do efektów zwiotczenia mięśni (opadanie powieki, kącików ust). Możemy mieć uczucie delikatnego mrowienia w miejscach infekcji. Niewielkiej wielkości krwiaki, w miejscach po nakłuciu (jeśli igła trafiła w naczynie krwionośne). Wymienione efekty nie zdarzają się zbyt często.

Ile kosztuje Botox?

Ceny za zabieg z wykorzystaniem Botoksu oscylują w przedziale 350 – 2 000 złotych. Wszystko zależy od miejsc w jakich występują zmarszczki oraz od specjalisty. Poniżej przedstawiam przykładowy cennik:

Nadpotliwość: 1 000 – 2 000 złotych
Redukcja zmarszczek na poziomie czoła: 500 – 800 złotych
Redukcja zmarszczek w pionie czoła: 500 złotych – 800 złotych
Niwelowanie kurzych łapek pod oczami: 700 – 900 złotych
Wygładzenie bruzd na szyi: 900 – 1 000 złotych
Niwelowanie zmarszczek na wargami: 300 – 500 złotych

1 opinia
  1. Julka 9 lat ago

    Moim zdaniem botox to strata kasy, żeby to chociaż był trwały efekt. Patrząc na jednorazowy koszt nie jest duży, ale jeśli pomnożymy go razy trzy-cztery to w roku wydamy na botox sporą sumę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 © e-kosmetyczki.pl

Realizacja monto.com.pl

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?