Jaką dietę odchudzającą wybrać

jakaą wybrać dietę

Nastała wiosna to czas, w którym kładziemy większy nacisk na wygląd sylwetki. Dlatego właśnie dziś stworzyliśmy dla naszych czytelników spis diet odchudzających, którymi warto się zainteresować. W spisie tym poza dietami znajdziemy również kilka trafnych uwaga, z których można wyciągnąć wnioski odnośnie zdrowe odżywiania.

Dieta pszenna

W skład diety pszennej wchodzą węglowodany, niewielkie ilości białka składniki mineralne, niektóre witaminy oraz małe ilości tłuszczu. Ze względu na swój skład jest uważana przez dietetyków za bezpieczną dietę odchudzającą. Wadą diety pszennej jest brak witaminy C, nie jest to jednak przeciwwskazaniem do jej wdrożenia. Sposobem na złagodzenie niedoboru witaminy C może być spożywanie warzyw, owoców i picie soków owocowych, w taki sposób możemy w bezpieczny sposób prowadzić kurację przez kilkanaście dni. Najważniejszym elementem tej diety jest pszenica, którą należy gotować w takiej ilości, jaką jesteśmy w stanie zjeść.

Jadłospis dla diety pszennej

Całodzienny jadłospis składa się z 4 – 5 posiłków, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces odchudzania można rano na czczo zjadać suszone śliwki namoczone uprzednio w wodzie. Ponieważ ziarno pszenicy jest twarde dobrze jest namoczyć je w wodzie na całą noc. Dodatkowo dla lepszego efektu wypijamy jak najwięcej wody niegazowanej.

Dieta Atkinsa

Sposób odchudzania jaki proponuje Atkins zdobył dużą popularność w Hollywood i ma wielu zwolenników w Europie. Atkins swoją dietą oparł wyłącznie na spożywaniu tłuszczów i białek w jego programie nie ma węglowodanów. Właśnie węglowodany obarcza on winą za nadwagę. Ten amerykański kardiolog w pewnych kwestiach żywieniowych miał wiele wspólnego z polskim dietetykiem Janem Kwaśniewskim. Obaj uważali, że za nadwagę winę ponoszą cukry proste i złożone czyli węglowodany, a głównym składnikiem naszych pokarmów powinny być tłuszcze i białka. Dieta Atkinsa spowodowała że na rynku amerykańskim pojawiły się gotowe przekąski i posiłki pod nazwą „Low – carb” oznacza to zmniejszoną liczbę węglowodanów.

W diecie Akinsa co wielu osobom może wydać się zaskakujące mięso, wędliny czy boczek można jeść do syta, . Według jego teorii wykluczenie węglowodanów do minimum zmienia przemianę materii, zakwasza krew, a w konsekwencji zmniejsza uczucie głodu. Taką kurację polubiły gwiazdy Hollywood, ścisłe trzymanie się zasad diety Atkinsa pozwoli na pozbycie się od 3 do 5 kilogramów miesięcznie.

Jadłospis diety Atkinsa

Podstawą jadłospisu są tłuszcze zwierzęce mięso, ryby i oleje roślinne. Cały program diety dzieli się na 3 etapy dwutygodniowe. Etap pierwszy wyklucza pieczywo, owoce warzywa zawierające skrobię, produkty zbożowe, mleko i jogurty w etapie pierwszym węglowodany ograniczamy do 20 gram na dobę. Produktami dozwolonymi w pierwszym etapie są : szparagi, kapusta, seler, botwina, ogórek, cukinia.

Etap 2 pozwala na zwiększenie węglowodanów od 40 do 50 gram, co stwarza większe możliwości kulinarne. Podczas etapu 2 można jeść owoce z niską zawartością węglowodanów maliny, jagody, truskawki oraz więcej warzyw. Etap 3 ma służyć nam całe życie, miałaby obowiązywać zasada, że podstawą są tłuszcze i białka z nieco zwiększoną liczbą cukrów, pod warunkiem, że nie będziemy ich łączyć z tłuszczami zwierzęcymi i jajkami. Codzienny plan żywienia obejmuje 3 obfite posiłki dziennie oraz dwie przekąski.

W etapie pierwszym wskazane jest picie słabej niesłodzonej herbaty, nie wolno pić napoi z kofeiną i palić papierosów. Nieodzowne jest wypijanie co najmniej dwóch litrów niegazowanej wody. Ważne jest aby unikać potraw smażonych, warto je zastąpić duszeniem lub pieczeniem. Do diety nisko węglowodanowej mogą przystąpić osoby zdrowe. Przeciwwskazane jest jej stosowanie w przypadku cukrzycy, miażdżycy, podwyższonego cholesterolu, nadciśnienia. Nie jest wskazane zbyt długie jej stosowanie, a z uwagi na skąpą ilość witamin dobrze jest zastąpić je suplementem witamin. Eliminowanie z naszego jadłospisu pewnych składników odżywczych niesie pewne niebezpieczeństwo, dlatego do każdej diety należy podchodzić w sposób przemyślany i z rozsądkiem.

Dieta orientalna

Dieta orientalna wbrew swojej nazwie jest łatwa do przeprowadzenia, jej program żywieniowy jest w dużej mierze oparty na smakach dalekiego wschodu. Osoby lubiące kuchnie dalekiego wschodu znajdą tu swoje ulubione smaki.

Dieta orientalna, powstała w oparciu o tezy doktora Hay’a, zachodniego dietetyka, oraz filozofię Yin – Yang, według której prawidłowe odżywianie musi opierać się na równowadze spożywanych produktów. Takie zachowanie równowagi w codziennej diecie ma nam pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów, konsekwentne przestrzeganie zasad diety orientalnej to nawet 3 kilogramy tygodniowo. Zwolennicy tej kuracji mówią o ogólnej poprawie kondycji fizycznej i lepszym samopoczuciu. Dodatkowo dieta orientalna uodparnia nasz organizm na przeziębienia. Główną zasadą jest tutaj unikanie pośpiesznego jedzenia, posiłki mają być jedzone bardzo wolno, z zachowaniem spokoju i dokładnie rozgryzane. Takim sposobem uchronimy się od przejedzenia.

Nie ma też konieczności liczenia kalorii, porcje wyznaczamy sobie sami, a na dodatek nie musimy rezygnować z lampki czerwonego wina czy szklanki piwa. Dieta orientalna nie jest dietą stresującą, ale ma pewien minus dotyczy to kosztów związanych z zakupem wszystkich niezbędnych składników i przypraw. Są to niestety artykuły dość drogie, z uwagi na ich egzotyczne pochodzenie. Składniki te są jednak niezbędne nie można ich zastąpić, ponieważ nadają potrawą charakterystyczny smak a przy tym poprawiają przeminę materii.

Takimi składnikami będą na pewno tofu sojowe, grzybki chińskie, kiełki sojowe, makaron sojowy oraz różnego rodzaju przyprawy imbir, chili, curry olej sezamowy, sos rybny i sojowy. Sekretem uzyskania prawidłowego przeprowadzenia kuracji odchudzającej jest tutaj dbałość o odpowiednie zestawienie węglowodanów, białek, oraz produktów neutralnych. Łączenie białek z warzywami i owocami jest zalecane codziennie co ważne najlepiej koło południa. Węglowodanów nie wolno zestawiać z białkami potrawy z tym składnikiem należy spożywać wieczorem. Produkty neutralne można łączyć w dowolny sposób.

Produkty węglowodanowe to:

 • makaron sojowy,
 • chleb razowy,
 • ryż dziki,
 • owoce słodkie

Produkty białkowe:

 • ryby soja,
 • jaja,
 • mięso,
 • chudy nabiał

Produkty neutralne:

 • grzyby,
 • masło,
 • oleje,
 • warzywa,
 • przyprawy,
 • orzechy.

Wskazane jest picie zielonej herbaty soki ze świeżych owoców. Poza bananami i figami możemy w sposób dowolny zajadać owoce.

Dieta bezglutenowa

Ten rodzaj diety wymaga pewnej dyscypliny w codziennym żywieniu. Jak sama nazwa wskazuje jest to dieta skierowana do osób nie mogących spożywać produktów zawierających gluten. Dlatego też dieta może nam nieco komplikować życie.

Oczywiście robiąc zakupy należy bardzo uważnie zapoznać się z etykietą na opakowaniu. Czasami pisze tam o zawartych w nim śladowych ilości glutenu, zazwyczaj nie zagraża to naszemu zdrowiu. Produktami, które zawierają gluten są przede wszystkim orkisz, jęczmień, żyto, pszenica.

Nietolerancja glutenu przez organizm wymusza na chorych dobór specjalnych produktów dozwolone jest spożywanie artykułów z mąki kukurydzianej, ryżowej, gryczanej, sojowej, komosy ryżowej i prosa. Bezpieczne będzie też jedzenie potraw z kaszy jaglanej, soczewicy, sezamu, ziarna słonecznika. Najbezpieczniejsze będzie jeśli nasze produkty na opakowaniu będą miały znaczek w postaci przekreślonego kłosa, taki licencjonowany znaczek świadczy o kontroli jaką nad tymi produktami sprawują organizacje chorych na celiakię. Celiakia nie jest alergią pokarmową jest chorobą autoimmunologiczną, ale podobnie jak alergia na gluten jest leczona eliminacją glutenu.

Jadłospis diety bezglutenowej

W jadłospisie bezglutenowym mogą znaleźć się ryby, mięso, warzywa, owoce, produkty mleczne, chleb i makaron bezglutenowy. Jest też wiele bezglutenowych towarów zastępczych dla przykładu chipsy kukurydziane, ciastka ryżowe, zamiast słodyczy można je zastąpić landrynkami, dżemem, miodem, oraz przekąski z przekreślonym kłosem. Dieta bezglutenowa nie ma nic wspólnego z dietą odchudzającą.

Produkty bezglutenowe wysoko przetworzone mają bardzo podobna kaloryczność jak produkty tradycyjne. Niebezpiecznymi mogą okazać się preparaty odchudzające oraz leki przeciw zapalne i suplementy witaminowe.

Przed przystąpienie do diety bezglutenowej trzeba zasięgnąć porady dietetyka. Program tej diety nie wyklucza alkoholu, warunkiem jest aby nie był to alkohol barwiony dozwolone są tylko wódki czyste. Z powodu słodu jęczmiennego jakie zawiera piwo jest ono wykluczone, słód mogą zawierać również niektóre płatki śniadaniowe dlatego warto czytać etykiety.

Dieta z Wall Street

Autorką diety z Wall Street jest znana amerykańska dietetyk Heather Bauer, jej program żywieniowy powstał z myślą o osobach, które najprościej mówiąc są pracoholikami. Tacy ludzie prawie cały swój czas poświęcają pracy i robieniu kariery zawodowej. Życie prywatne zajmuje im tylko mały margines wolnego czasu, a już na pewno nie poświęcają go na przyrządzanie zdrowych posiłków. Amerykańska dietetyk chcąc im pomóc w pozbyciu się nadwagi ułożyła odpowiedni dla nich rodzaj diety. Oczywiście mając świadomość o ograniczonym czasie pacjentów, jest to dieta do minimum ograniczająca ich wkład w przygotowanie posiłków.

Jednym z podstawowych warunków diety Wall Street jest przestrzeganie porannego posiłku, przed wyjściem do pracy lub zaraz po dotarciu do niej. Zdaniem wielu dietetyków śniadanie zjedzone o przyzwoitej porannej porze jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dostarczy nam energii jaka jest nam potrzebna do wypełnia obowiązków w pracy. Takie śniadanie będzie lekkie, ale bogate w źródło witamin zestaw – musli z odtłuszczonym mlekiem lub 2 jajka i owoc.

Przed lunchem można sobie zaproponować odtłuszczony jogurt z owocami albo porcję sera żółtego lub pleśniowego z niską zawartością tłuszczu.

Lunch powinien składać się z produktów, które na dłuższy czas zaspokoją uczucie głodu. Zdecydowanie nie powinien to być posiłek nie przemyślany w postaci gotowych kanapek z bufetu. Najlepiej jeśli będzie to sałatka sporządzona z tuńczyka, kurczaka lub indyka. Innym wariantem jest gotowa zupa warzywna z kartonu, lub przyrządzona w domu obie wersje wymagają jedynie podgrzania. Ostatni posiłek jakim będzie kolacja nie musi wymagać wile czasu, zwłaszcza że o tej porze jest się zmęczonym.

Dlatego dobrym krokiem będzie zaopatrzenie naszej zamrażarki w gotowe produkty mrożone. Przy ich doborze należy czytać etykiety aby były to produkty niskokaloryczne. Tego typu dania wystarczy podgrzać mikrofalówce. Równie łatwe będzie przyrządzenie ryby, którą po natarciu przyprawami i zawinięciu w folię trzeba upiec. Pewien niedosyt jaki możemy odczuwać między posiłkami można zaspokajać zjedzeniem jabłka to nie przysporzy nam dodatkowych kalorii, a pozwoli przetrwać do kolejnego posiłku.

Dieta Zielona

Powszechnie wiadomo, że kolor warzyw i owoców ma odzwierciedlenie w tym jakie wartości odżywcze posiadają. Wśród tych darów natury, często spotykanym kolorem jest oczywiście zieleń. Kolor zielony zwłaszcza wiosną kojarzy nam się z nowalijkami, których mamy ogromny wybór na bazarach i marketach.

Dieta Zielona jest określana mianem nowoczesnej, stała się już dość popularna i znalazła wielu zwolenników. Wpływa nie tylko na poprawę naszej figury, ale i na ogólne samopoczucie. Program żywienia proponowany w diecie zielonej przyczynia się w znaczący sposób do oczyszczania całego organizmu z toksyn oraz ma dobroczynny wpływ na trawienie. Wybierając warzywa i owoce koloru zielonego, możemy mieć pewność, że nasz organizm będzie wzmocniony witaminami z grupy K,B,C,E,A ponadto wzbogacimy się o kwas foliowy, magnez, wapń, żelazo, beta – karoten, wapń, fosfór.

Zawarte w roślinach zielone barwniki pomagają w zrzuceniu nadwagi, odgrywają istotną rolę w transporcie tlenu w organizmie, a tym samym przyspieszają proces spalania. Zawarta w roślinach ilość chlorofilu decyduje o jego intensywności zieleni roślin. Zdaniem wielu współczesnych naukowców zieleń ma dobry wpływ na krwinki czerwone, wzmacnia odporność organizmu, chroni przed bakteriami i wolnymi rodnikami.

Podstawową zasadą diety zielonej jest wprowadzenie do każdorazowo spożywanego posiłku co najmniej jednego owocu lub warzywa w kolorze zielonym. Przy sporządzaniu wszelkiego rodzaju potraw warto pamiętać o stosowaniu dużej ilości koperku, natki pietruszki, szczypiorku i bazylii.

Bardzo pożyteczne będzie picie soków z zielonych winogron lub kiwi, dodatkowo sięgając po jabłko wybierajmy zielone. Dodatkowym ważnym elementem diety zielonej jest spożywanie sporych ilości wody niegazowanej, oraz popijanie zielonej herbaty. Przykładowe śniadanie może składać się z twarożku z zielonym ogórkiem lub zieloną papryką czy szczypiorkiem a dodatkowo winogrono lub kiwi. Na obiad warto sporządzać zupę warzywną z brukselką lub brokułami i gotowaną pierś z kurczaka lub indyka z zieloną sałata albo ogórkiem zielonym. Kolacja najwłaściwsza będzie z samych zielonych warzyw z dodatkiem pieczywa razowego.

Dieta Zone

Według doktora Barry Spears doktora dietetyki i biotechnologii, pokarmy, które spożywamy mogą być pewną formą leku. Dieta w swoim założeniu, oparta jest na utrzymaniu równowagi, a chodzi tu o odpowiedni poziom insuliny. Insulina jest odpowiedzialna za uczucie łaknienia, jej gwałtowne skoki prowadzą do otyłości. Kiedy spożyjemy wysokoenergetyczny posiłek, poziom insuliny podnosi się, a to skutkuje zatrzymaniem procesu spalania tłuszczu. Spears utrzymuje, że kontrolowanie poziomu insuliny jest możliwe poprzez prawidłowe zbilansowanie spożywanych tłuszczów, białek i węglowodanów. Według doktora Spearsa, każdy posiłek ma zawierć 40 procent węglowodanów, 30 procent tłuszczów, oraz 30 procent białek, należy ograniczyć do minimum spożycie zbóż, ryżu, makaronu, skrobi, jego zdaniem te produkty przyczyniają się do otyłości.

Przed przystąpieniem do diety, konieczna jest wiedza w zakresie rozpoznawania węglowodanów, białek, i tłuszczów. W grupie węglowodanowej mogą znaleźć się : wszystkie zielone warzywa, cukinia, sałata, zielona papryka, brokuły oraz warzywa strączkowe fasola biała, szparagowa, i czerwona. Następną kategorią są owoce śliwki, jagody, truskawki, cytrusy ale i pieczywo, ziemniaki także banany i ananasy. W skład produktów z grupy białek wchodzą: wołowina, cielęcina, wieprzowina, chude twarogi, feta, jajka, sery żółte, oraz wędliny drobiowe, sojowe, ryby.

Kolejną kategorię stanowią tłuszcze: masło oliwy, oleje, śmietana, sery topione, pleśniowe, orzechy. Ważnym warunkiem prawidłowego przebiegu diety jest regularne spożywanie posiłków. Śniadanie należy jeść godzinę po przebudzeniu, a przerwy między następującymi posiłkami nie były dłuższe niż 5 godzin.

Należy przestrzegać ilość kalorii, łącznie w w ciągu dnia nie powinna ona przekraczać 1700. Aby dieta przyniosła oczekiwany skutek, trzeba zrezygnować z napojów kofeinowych, i alkoholu, wskazane jest ograniczenie słodyczy.

Na efekty diety trzeba niestety poczekać nieco dłużej, nie jest ona nazbyt radykalna, więc i oczekiwany spadek wagi przeciąga się w czasie. Trafne będzie tu twierdzenie, że to dieta dla wytrwałych. Ten rodzaj diety wprowadzony do naszego programu żywieniowego, przyczyni się do naszego zdrowego trybu życia.

Duża ilość owoców i warzyw oraz innych artykułów zawierających składniki mineralne, poprzez łagodzenie głodu wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Ponieważ spadek wagi nie jest radykalny, nie musimy martwić się efektem jojo. Konsekwencja i wytrwałość przynosi oczekiwany efekt.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska nie należy do powszechnie stosowanych diet odchudzających, jest bardziej nastawiona na udzielanie wskazówek i rad, które pozwolą nam na prowadzenie zdrowego trybu życia.

W diecie wegetariańskiej nie znajdziemy mięsa i ryb, a składniki odżywcze w nich zawarte zostaną zastąpione. Przy planowaniu jadłospisu diety wegetariańskiej, trzeba pamiętać aby produkty były w pełni wartościowe, wtedy pomogą nam zrekompensować, brak tłuszczów zwierzęcych. Artykuły z dużą zawartością białka, żelaza, kwasu foliowego, a także cynku i witaminę B 12 , zastąpią mięso.

Niezbędne są także produkty nabiałowe. Produkty mleczne, rośliny strączkowe, soja, fasola, bób, orzechy. Warzywa powinno się wybierać głównie liściaste o zabarwieniu zielonym, sałata, brokuły, natka pietruszki brukselka, fasolka.

Owoce i produkty zbożowe także dostarczą nam niezbędnych składników mineralnych. Aby kuracja odniosła oczekiwany skutek należy w znacznym stopniu ograniczyć spożycie soli i cukru, powszechnie wiadomo, że duże ilości tych składników znajduje się w produktach przetworzonych, dlatego trzeba z nich zrezygnować. Dietę wegetariańską można wzbogacić w błonnik, który znajduje się w chlebie, makaronach, kaszy i ziemniakach. Rezygnacja z mięsa i ryb, nie oznacza, że w naszym organizmie zabraknie podstawowych substancji odżywczych, ponieważ zastąpione zostaną innymi wartościowymi produktami.

Prowadzenie diety wegetariańskiej przyniesie spadek wagi, na początek może to być około 2 kilogramów, na przestrzeni 2 tygodni. Po upływie miesiąca metabolizm ulegnie stabilizacji. Pozytywną stroną diety wegetariańskiej jest jej nie wątpliwy wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób miażdżycy, próchnicy, nadciśnienia tętniczego.

Stwierdzono, że osoby prowadzące wegetariański styl żywienia, czują się bardzo dobrze, zauważają też ogólną poprawę witalności organizmu. Dieta wegetariańska wymusza też ograniczenie w spożywaniu alkoholu, i papierosy. Trzeba też zaznaczyć, że ten rodzaj kuracji może stwarzać zagrożenie dla organizmu, może to być niedokrwistość, biegunka, zaburzenia neurologiczne, osteoporoza czy zaburzenia w miesiączkowaniu.

 

4 komentarze
 1. Kamila 9 lat ago

  Moim zdaniem sam wybór diety nie wiele wnosi. Ważne jest, aby wybrać aktywny tryb życia, który zaowocuje szybko szczupłą sylwetką. A sama dieta to raczej powinna być dodatkiem 😉

 2. Gośka 9 lat ago

  Dieta bezglutenowa to najlepszy wybór jeśli chodzi o w miarę szybkie efekty.

 3. Jeans 9 lat ago

  Moim zdaniem sama dieta to „pic na wodę”, próbowałem nie raz. Jak nie ruszy się tyłka to nie ma co liczyć na spadek kilogramów. Choć nie neguje tego, że diety wspierają odchudzanie, ale tylko gdy są oparte o sport.

 4. Emilka11 9 lat ago

  @Jeans pełna zgoda. Uważam, że wybór dobrej diety odchudzającej to nie klucz do schudnięcia. Niestety obecnie ludzi nastawia się na zasadzie „szybko” i „tanio”, a w odchudzaniu trzeba wytrwałości i ruchu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 © e-kosmetyczki.pl

Realizacja monto.com.pl

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?