Rozstępy – co robić by się ich pozbyć?

Rozstępy to problem z którym boryka się wiele osób. Kobiety w ciąży, kulturyści, osoby otyłe, ale również szybko rosnący nastolatkowie. Te nieestetyczne zmiany często pojawiają się niezależnie od tego czy dbamy o siebie czy też nie. Mają formę podłużnych wrzecionowatych pasm, które z bliska przypominają blizny. O ile same w sobie nie zagrażają one zdrowiu, to niestety wyglądają bardzo źle i często powodują duży dyskomfort czy utratę pewności siebie. Jak zatem radzić sobie z rozstępami? Przekonajmy się.

Czym są rozstępy i dlaczego się pojawiają?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, rozstępy wyglądem przypominają podłużne blizny i wyglądają na naszym ciele bardzo nieestetycznie, powodując utratę pewności siebie, samooceny czy po prostu jakości życia. Są one następstwem szybkiego wzrostu w bardzo krótkim czasie, wzrostu do którego nasza skóra jest przystosowana. Powstają one w obrębie skóry właściwej na skutek mechanicznego rozciągania włókien kolagenowych oraz elastynowych, które to odpowiadają w naszym organizmie za sprężystość i wytrzymałość skóry, a podczas szybkiego i silnego rozciągania pękają i tworzą omawiane właśnie rozstępy.

Przyczyn powstawania rozstępów jest bardzo dużo. Mogą być wynikiem uwarunkowań genetycznych, ale również mogą powstawać w związku z ciążą, szybkim okresem dojrzewania, mocnym przyrostem mięśni czy też po prostu za sprawą tycia. Wyróżniamy dwie fazy powstawania rozstępów. Pierwsza to faza zapalna, kiedy to możemy na naszym ciele zaobserwować czerwono-fioletowe zabarwienie. Temu może towarzyszyć świąd oraz pieczenie. W drugiej fazie z kolei ten stan zanika, ale powstają się charakterystyczne zmiany skórne, które wyglądają jak pionowe blizny.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest najmocniej naciągana. Podczas trwania ciąży rozstępy zaobserwujemy na brzuchu oraz piersiach, jeśli jesteśmy otyli to tak naprawdę każde miejsce, z udami i plecami na czele jest narażone, z kolei wśród kulturystów występują one najczęściej w okolicach bicepsu.

Jak zapobiec rozstępom?

Niestety, całkowite usuwanie rozstępów jest możliwe jedynie za sprawą operacji. Oczywiście również używając technologii medycyny estetycznej możemy je wygładzić i zmniejszyć, ale nie pozbędziemy się ich w 100 procentach. W tym celu warto zastosować zabiegi, które mają za zadanie zwiększenie zdolności do regeneracji skóry. Zaliczamy do nich głównie laseroterapię frakcyjną (Discovery pico, mezoterapia, Dermapen czy Fraxel re.store). Sprawdzi się również terapia z użyciem osocza bogatopłytkowego, peelingu chemicznego czy z wykorzystaniem kwasów. Możliwe są również zabiegi mechaniczne, które także cieszą się dużym powodzeniem i są bardzo efektywne. Najbardziej znanym aktualnie jest mikrodermabrazja.

0 opinii

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 © e-kosmetyczki.pl

Realizacja monto.com.pl

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?