Wypełnianie zmarszczek – materiały trwałe i nietrwałe.

wypełnianie zmarszczek

Zabiegi odmładzające cieszą się w salonach kosmetycznych ogromną popularnością. W chirurgi kosmetycznej znanym i popularnym sposobem na pozbycie się zmarszczek jest ich wypełnienie.

Zabieg wypełnienia zmarszczek polega na wprowadzeniu do tkanek materiałów, które wypełniają je, powodując tym samym zwiększenie napięcia skóry.  Ze względu na stosowane materiały i okres ich  trwałości, można wyróżnić trwałe i nietrwałe wypełnienie zmarszczek.

W przypadku nietrwałego wypełniania zmarszczek dochodzi do wprowadzenia do tkanki materiałów, które po pewnym czasie ulegają samoistnej degradacji. Wchłaniające się materiały wymagają powtórzenia zabiegu, jednak są one korzystniejsze dla klientek, które nie są do końca zdecydowane na zabieg trwały lub wcześniej nie były zadowolone z uzyskanych efektów. Powtarzalność zabiegu daje możliwość zmiany oraz korekty.

Do nietrwałych materiałów zaliczyć możemy wypełnienie:

  • kolagenem
  • kwasem hialuronowym
  • własną tkanka tłuszczową.

Kolagen jest to białko naturalnie występujące w skórze. Jako wypełniacz zmarszczek, pierwszy raz został wykorzystany w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 70-tych minionego wieku. Ponieważ jest to materiał ulegający degradacji, wymaga on uzupełnienia po mniej więcej 6-12 miesiącach. najczęściej stosuje się go do wygładzenia tzw. kurzych łapek, zmarszczek na czole, w okolicach ust, do wypełnienia bruzd nosowo-wargowych oraz blizn zanikowych, a także do powiększania ust. Zabieg jest wykonywany przez lekarza, który za pomocom cienkiej igły wprowadza preparat w wybrane części twarzy. Zazwyczaj nie jest konieczne znieczulenie. Dużym plusem tego wypełnienia jest natychmiastowy efekt oraz zanik ewentualnego obrzęku już po kilku godzinach.

Stosowany w zabiegach kolagen jest pochodzenia roślinnego, dlatego przed zabiegiem konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej. Warto również pamiętać, że stosowanie kolagenu jest niewskazane u osób z chorobami autoimmunologicznymi, u osób z tendencją do tworzenia się blizn przerostowych,  u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, podczas stosowania leków obniżających odporność. Zabieg nie jest także wykonywany w trakcie infekcji wirusowych lub bakteryjnych oraz grzybicy.

Kwas hialuronowy to polisacharyd występujący naturalnie w skórze. Jest wprowadzany w formie żelu poprzez ostrzykiwanie zmarszczek. Stosuje się go głownie przy wygładzaniu zmarszczek na czole, miedzy brwiami, wokół oczu, ust oraz przy wypełnianiu bruzd nosowo – wargowych, a także przy wypełnianiu ust. Zaletą tej metody, w porównaniu do wypełnienia kolagenem, jest stosunkowo dłuższy czas powtarzania zabiegu – co 9-12 miesięcy, a także mniejsze ryzyko wystąpienia alergii. Jednak po zabiegu efekty takie jak obrzęk, zaczerwienienia oraz świąd mogą utrzymywać się nawet przez trzy dni. Zabieg nie może być stosowany u kobiet w ciąży, karmiących, u osób z trądzikiem, opryszczką, u osób z chorobami immunologicznymi, a także w przypadku nadwrażliwości na kwas hialuronowy.

Własny tłuszcz  jest to materiał najtrwalszy. Wszczepiony tłuszcz może utrzymać się nawet kilka lat. Zabieg polega na ostrzykiwaniu specjalnie przygotowanymi komórkami tłuszczowymi, pobranymi wcześniej z okolic ciała, w których występują w nadmiarze. Można, więc uznać, że jest to swoisty recykling własnej tkanki tłuszczowej. Jest to więc materiał w 100% naturalny. Ogromna zaletą jet nie tylko długi okres powtarzalności, ale także brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Trwałe wypełnianie zmarszczek charakteryzuje się wprowadzaniem do tkanek materiału, który nie ulega degradacji. Jest to jednorazowy i nieodwracalny zabieg.

Wyróżnić możemy następujące materiały:

  • silikon
  • goreteks

Silikon jest to materiał syntetyczny, należący do związków krzemoorganicznych. Jest to metoda całkowicie zabroniona w Stanach Zjednoczonych, gdyż przeprowadzone badania wykazały przenikalność płynnego sylikonu do naczyń chłonnych, co powoduje w organizmie negatywne skutki, prowadzące do rozwoju różnych patologii. Jako zaletę wypełniania zmarszczek sylikonem podaje się brak reakcji z płynami tkankowymi oraz zdolność pozostania w tkankach w stanie niezmiennym przez wiele lat. Zabieg wygładzenia zmarszczek za pomocą sylikony, odbywa się podobnie jak w przypadku kolagenu, czyli poprzez ostrzykiwanie płynnym silikonem określonych obszarów skóry. Podobnie jak w przypadku zaprezentowanych materiałów nietrwałych, silikonem wypełnić nim możemy zmarszczki na czole, miedzy brwiami, wokół ust i oczu, bruzdy nosowo – wargowe. Możemy także powiększyć usta.

Goreteks to kolejny materiał syntetyczny. Stosuje się go do wypełniania głębokich zmarszczek. Występuje pod postacią nitek lub płytek. Wprowadza się go pod skórę igłą.

Wśród materiałów wypełniających możemy także wyróżnić:

Softform jest to również syntetyczny materiał. Stosuje się go głównie do wypełniania zmarszczek wokół ust. Są to rurki, które implantuje się pod skórę.

Kwas poli-L-mlekowy  środek syntetyczny. Ulega biodegradacji po 2-4 latach.

Hydroksyaptat  są to granulki zawieszone w specjalnym żelu. Oprócz właściwości wypełniających ma on również właściwości stymulujące skórę do produkcji kolagenu.

Implantacja złotych nici to wprowadzanie nici wykonanych ze złota głęboko w skórę. Zabieg zwiększa napięcie skóry oraz pobudza komórki do produkcji kolagenu.

 


źródło: M.Kaniewska, Kosmetologia podstawy, WSiP, Warszawa 2011.

0 opinii

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 © e-kosmetyczki.pl

Realizacja monto.com.pl

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?